8 listopada, godz. 12:00-14:00, Forum Nauki C
Totalitaryzmy oswojone i zakłamane?

Uczestnicy: prof. Grzegorz Berendt, dr Franciszek Dąbrowski, prof. Adam Dziuba, prof. Cecylia Kuta, dr Mariusz Żuławnik
Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej


8 listopada, godz. 12:00-12:50, Forum B
Kopicki klejnot. Historia i współczesność, czyli kilka słów o zachowaniu dziedzictwa
Gościem spotkania będzie Maciej Mischok, Społeczny Opiekun Zabytków w Kopicach, historyk, przedsiębiorca, kolekcjoner i działacz społeczny, który przybliży niezwykłą historię pałacu w Kopicach i jego właścicieli, jednego z najznamienitszych śląskich rodów arystokratycznych. W tle dyskusji wiele barwnych i ciekawych wątków. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o pasjonatach, historii i jej znaczeniu dla współczesnych.
Zaprasza Muzeum Śląskie


8 listopada, godz. 14:00-15:00, Forum Nauki C
Prezentacja 43. numeru rocznika „Pamięć i Sprawiedliwość” poświęconego „wymiarowi sprawiedliwości” w stanie wojennym

Uczestnicy: prof. Cecylia Kuta
Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej


8 listopada, godz. 15:00-16:00, Forum Nauki C
Rola „Przeglądu Archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej” w popularyzacji projektów realizowanych przez pion archiwalny IPN
Uczestnicy: dr Mariusz Żuławnik (redaktor naczelny), Paweł Tomasik (sekretarz redakcji i prowadzący panel)
Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej


8 listopada, godz. 16:00-17:00, Forum Nauki C<
Rakowiecka 37: przekształcenie więzienia w Miejsce Pamięci. Prezentacja 5. numeru „Institute of National Remembrance Review”
Uczestnicy: dr Franciszek Dąbrowski, prof. Filip Musiał, dr Maciej Korkuć
Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej


8 listopada, godz. 16:00-16:50, Forum B
Porządki w bibliotece. Dziennikarka Radia Katowice Ewa Niewiadomska i gość prof. Ryszard Koziołek

„Porządki w bibliotece” o tym jak segregować książki, przechowywać ulubione i pozbyć się nadmiaru tytułów. Porozmawiają profesor Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego i redaktor Ewa Niewiadomska – autorzy audycji w Radiu Katowice „Poczet Pisarzy Polskich” nagrodzeni Pikowym Laurem Polskiej Izby Książki i medalem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Radio Katowice


8 listopada, godz. 17:00-18:00, Forum Nauki C
Bezpieka – normalna tajna służba? O różnicy między policją polityczną a kontrwywiadem

Uczestnicy: prof. Filip Musiał, prof. Adam Dziurok, dr Marcin Kasprzycki; prowadzenie dr Rafał Opulski
Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej


8 listopada, godz. 18:00-19:00, Forum Nauki C
Narracja globalna i lokalna, synteza czy „gęsty opis”? Dostosowanie czasopisma naukowego do oczekiwań czytelników i autorów
Uczestnicy: prof. Adam Dziuba, dr Franciszek Dąbrowski, dr Marcela Gruszczyk (UŚ/„Wieki Stare i Nowe”), dr Dawid Madziar (UŚ/„Wieki Stare i Nowe”), dr Mateusz Sokulski (IPN/UŚ/„Wieki Stare i Nowe”)
Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej


9 listopada, godz. 11:00-13:00, Forum Nauki C
Najnowsze książki IPN Katowice:

  • o rozliczeniach ze zbrodniami okresu wojny na Górnym Śląsku,
  • o szkolnictwie wojskowym i cywilnym dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego,
  • relacjach polsko-jugosłowiańskich w okresie PRL-u.

Spotkanie z autorami książek wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej na temat różnych wątków historii najnowszej, prezentowanej zarówno z perspektywy regionalnej, wojskowej, jak i relacji międzynarodowych:

11:00-11:40 Adam Dziurok, Osądzenie przestępstw okresu II wojny światowej przez Specjalny Sąd Karny w Katowicach w latach 1945–1946,

11:40-12:20 Aneta Hoffmann, Szkolnictwo wojskowe i cywilne dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego 1943–1947,

12:20-13:00 Mateusz Sokulski, Polska w polityce Jugosławii w latach 1968–1981.

Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej / Oddział Katowice


9 listopada, godz. 13:00-13:50, Forum Nauki C
Jak czytać skały? Dziennikarka Radia Katowice Beata Tomanek i gość dr Andrzej Boczarowski
Skały – martwe, obojętne, zimne, niewzruszone, wieczne. Takie się wydają, bo nic na to nie wskazuje, że są otwartą księgą, w której Natura zapisuje swoją burzliwą historię. Wyczytać można w niej sensacyjne epizody, horrory, romanse i dramaty zapisane wiele milionów lat temu. Wszystkie mają wymiar dokumentu i jako takie są dla nas okienkiem na tak odległą przeszłość. Opowieści zapisane w skałach są po prostu fascynujące. Będzie można się o tym przekonać podczas rozmowy Beaty Tomanek i dr. Andrzeja Boczarowskiego – paleontologa podczas Targów Książki w Katowicach. Oni otworzą tę Wielką Księgę Życia na Ziemi, by słuchaczom przeczytać kilka z jej rozdziałów.


9 listopada, godz. 14:00-14:50, Forum Nauki C
Przemyt na międzywojennym Śląsku. Dziennikarka Radia Katowice Dorota Stabik i gość Zofia Kusztal

Granice na Śląsku nie tylko dzieliły rodziny czy ziemie, ale także szlaki handlowe. Tam, gdzie pojawiły się granice pojawili się także Ci, którzy chcieli je ominąć. W trakcie spotkania usłyszeć będzie można co przemycano w naszym regionie w okresie międzywojennym, dlaczego ludzie decydowali się na tego typu działalność i kto najczęściej zostawał przemytnikiem. Porozmawiamy także o tym, jaki udział w przemycie miały kobiety.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Radio Katowice


9 listopada, godz. 15:00-15:50, Forum Nauki C
Czy drzewa mogą nas uratować? (I czy uratowały nas w przeszłości) – dendrologiczne spojrzenie na historię człowieka. Dziennikarka Radia Katowice Katarzyna Juszkiewicz i gość dr Wojciech Zarzycki – dendrolog, znany słuchaczom Radia Katowice z audycji „O czym szumią drzewa”
Czy sadzenie drzew wystarczy, by uratować planetę? Lasy to potężne magazyny węgla, choć bilans ich wpływu na planetę należy rozpatrywać w długiej perspektywie. Drzewa są potężnym klimatyzatorem – retencjonują wodę, a potem chłodzą otoczenie. Nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla, lecz także szkodliwe pyły z ulic i filtrują spaliny.
Podczas spotkania z ekspertem porozmawiamy o historii zmian klimatu, zapisanych w słojach drzew, niesamowitej wiedzy, zapisanej nawet w drewnianych zabytkach architektonicznych, powiemy też o perspektywach na przyszłość.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Radio Katowice


9 listopada, godz. 18:00-19:00, Forum Nauki C
Historie wybitnych i zwykłych ludzi na łamach „CzasyPisma”
Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej


10 listopada, godz. 12:00-12:50, Forum Nauki C
Jak odpoczywać? Dziennikarka Radia Katowice Iwona Kwaśny i gość Agnieszka Michalska-Rechowicz – trenerka odporności psychicznej
Agnieszka Michalska-Rechowicz jest autorką książki „Odpocznij – 5 życiowych lekcji dla zabieganych, przepracowanych i zestresowanych”. Powiedz mi jak odpoczywasz a powiem Ci kim jesteś – pisze Agnieszka. Świat zmusza nas do ciągłej aktywności. Nicnierobienie traktowane jest jako objaw lenistwa. Obecnie najbardziej cenione jest działanie, dlatego mamy opór przed pauzami.
Jak w zabieganej codzienności znajdować te pauzy? Jak odpoczywać w zgodzie z własną naturą? Poszukajmy wspólnie tych odpowiedzi.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Radio Katowice


10 listopada, godz. 13:00-13:50, Forum Nauki C
Nie z tej Ziemi. Jak działa antymateria? Dziennikarz Łukasz Szwej i gość dr Jacek Czakański
Antymateria napędza wyobraźnię pisarzy science-fiction. Przepis na otrzymanie antymaterii wydaje się być bardzo prosty. Bierzemy cząstkę zwykłej materii i zmieniamy jej ładunek na przeciwny. Niestety, rzeczywistość okazuje się dużo bardziej skomplikowana. Wytworzenie cząstki antymaterii jest bardzo trudne i niezwykle kosztowne. A to właśnie antymateria może zupełnie zmienić nasz świat i – dosłownie – napędzić eksplorację kosmosu. Czym jest antymateria wyjaśni dr Jacek Czakański, który gości w audycji Łukasza Szweja „Nie z tej Ziemi”.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Radio Katowice


10 listopada, godz. 14:00-14:50, Forum Nauki C
O czym milczy historia. Dziennikarz Marek Mierzwiak i gość Urszula Pawlik
Finlandia – druga napaść Stalina w 1939 roku, o której milczy historia na podstawie książki Kimmo Rentola „Finlandia kontra Stalin”.
Gdy w listopadzie 1939 roku Stalin uderzył na maluteńką, rzekomo zupełnie nieprzygotowaną do ataku Finlandię, spodziewał się, że zajmie ją w dwa tygodnie. Tymczasem konflikt zbrojny nazywany przez historyków „wojną zimową” zaskoczył Armię Czerwoną. Finowie stawili czoła przeważającej potędze militarnej, zadając agresorowi ogromne straty i nigdy nie pozwalając mu do końca opanować tego malutkiego kraju. Pasjonujące kulisy tej niebywałej wojny, mającej w oczach Sowietów być tylko wojenką i nieznana historia agresji, która stała się „zimną wojną”.
Zapraszają Fundacja Historia i Kultura i Radio Katowice


10 listopada, godz. 14:00-14:50, Forum B
Architektura i dizajn, czyli słynne śląskie ikony. Największe osiągnięcia i kierunki rozwoju
Do dyskusji na temat najciekawszych, najbardziej rozpoznawalnych, a także wyjątkowych pod innymi względami przykładów architektury Górnego Śląska czy szeroko rozpoznawalnego śląskiego dizajnu, zaprosiliśmy prof. Irmę Kozinę, niekwestionowany autorytet w tym zakresie.
W trakcie spotkania będzie okazja do podsumowań, jak również do otwarcia nowych wątków w dyskusji.
Prowadzenie: Magdalena Niziołek
Zaprasza Muzeum Śląskie

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja Nauki”