Autor / autorzy:
prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, Marcin Cyran, dr Edelgarda Foltyn, dr Halina Nocoń, dr hab. Grzegorz Bębnik, dr Mirosław Węcki, prof. dr hab. Antoni Barciak i dr Agata Bryłka-Jesionek, dr Krystian Węgrzynek
Nazwa wydawnictwa:
Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Historii Katowic
ISBN:
978–83–64356–60–5, 978–83–62193–57–8
Rok i miejsce wydania:
2024
Opis:
Publikacja jest podsumowaniem drugiej konferencji „Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej”, organizowanej przez Muzeum Miejskie w Tychach i Muzeum Historii Katowic w partnerstwie merytorycznym z Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej, która odbyła się 27–28 lutego 2020 roku. To 8 referatów dotyczących szeroko pojętych kwestii języka używanego (szczególnie w odniesieniu do szkół) na historycznej ziemi pszczyńskiej w XIX i XX wieku, której najważniejszymi miejscowościami poza Pszczyną, były Mikołów, Bieruń, Mysłowice oraz Tychy i miejscowości obecnie stanowiące południowe dzielnice Katowic.
Historyczna ziemia pszczyńska obejmuje wschodnią część Górnego Śląska. Najważniejszymi miejscowościami na jej terenie oprócz Pszczyny były Mikołów, Bieruń i Mysłowice. Przez wieki w skład ziemi pszczyńskiej wchodziły również Tychy oraz miejscowości stanowiące obecnie południowe dzielnice Katowic. Na przestrzeni dziejów kilka razy zmieniały się panujące tu rody, a wpływy polskie, czeskie, austriackie i niemieckie zaowocowały bogatym dziedzictwem kulturowym regionu.
Celem konferencji zorganizowanej przez Muzeum Historii Katowic i Muzeum Miejskie w Tychach w lutym 2020 roku było przedstawienie wyników badań nad szeroko pojętymi kwestiami języka używanego na historycznej ziemi pszczyńskiej w XIX i XX wieku szczególnie w odniesieniu do szkół (konferencja odbyła się w setną rocznicę strajków szkolnych na tym terenie), ale i w innych obszarach życia społecznego, w tym, najogólniej rzecz ujmując, kulturalnego czy politycznego. W książce zamieszczone zostały teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji. Pozwalają one czytelnikom na pogłębienie wiedzy na temat historii ziemi pszczyńskiej oraz jej mieszkańców.